Jak powstaje cellulit i skąd się bierze? – Etapy

Jak powstaje cellulit i skąd się bierze?

Stare mądre przysłowie mówi: „Lepiej zapobiegać niż leczyć”. Warto obserwować wszelkie zmiany na Twojej skórze i stosować odpowiednią profilaktykę. Jeżeli któryś z etapów nie jest Ci już obcy, powinnaś jak najszybciej przeciwdziałać dalszemu narastaniu problemu.

Przyczyny i cztery etapy powstawania cellulitu:

Etap 1 - powierzchnia skóry jest gładka podczas pozycji stojącej i leżącej, na pierwszy rzut oka nie widać żadnych nierówności. Dopiero po ujęciu skóry w fałd lub w pozycji siedzącej widać niewielkie pobruzdowania.
Etap 2 - nierówności i grudki zaczynają być widoczne bez konieczności ujęcia skóry w fałd.
Etap 3 - są to guzki i nierówności charakteryzujące się bolesnością i dużą widocznością, szczególnie przy napinaniu mięśni.
Etap 4 - nierówności na skórze widoczne są nawet w spoczynku, nasza skóra przypomina prawdziwą „pomarańczową skórkę”.

Mechanizm powstawania cellulitu:

Podczas mechanizmu powstawania cellulitu obserwuje się wiele zmian fizjologicznych. Najczęściej pierwszą z nich jest zwiększenie ilości komórek tłuszczowych. Wzrasta przepuszczalność naczyń włosowatych, obserwuje się zastój krwi żylnej, która niedostatecznie utlenia tkankę podskórną. W przestrzeniach międzykomórkowych gromadzą się płyny, a skóra robi się obrzęknięta-obrzęk powoduje ucisk i wywołuje jeszcze większe niedotlenienie, zagęszcza się tkanka tłuszczowa w wyniku zaburzeń funkcjonowania układu limfatycznego, odpowiedzialnego za odprowadzanie toksyn i zbędnych produktów przemiany materii. W ich wyniku dochodzi do rozciągnięcia przegród międzykomórkowych. Przy nadmiernym gromadzeniu komórek tłuszczowych obserwuje się wzrost włókien kolagenowych, dodatkowo utrudniających ukrwienie i rozdzielających grudki i nierówności.

Podziel się/Dodaj do ulubionych