Przyczyny utraty jędrności i elastyczności skóry

Elastyczność i jędrność skóry

Czym jest elastyczność i jędrność?

Elastyczność skóry to właściwość biomechaniczna, polegająca na zdolności skóry do odwracalnego odkształcania się. Polega na rozciągliwości, plastyczności, umiejętności dostosowywania się, a tym samym odporności na urazy mechaniczne. Za jędrność- definiowaną jako krzepkość ciała, sprężystość, soczystość czy ścisłość- odpowiada skóra właściwa, w której znajdują się fibroblasty- komórki tkanki łącznej odpowiedzialne za wytwarzanie włókien kolagenowych i sprężystych.

7 GRZECHÓW GŁÓWNYCH: Przyczyny utraty jędrności i elastyczności skóry

Obie te zdolności skóry- a więc elastyczność i jędrność- maleją w wyniku starzenia się skóry czyli naturalnego procesu nieodwracalnych zmian na poziomie aktywności komórek  i tkanek, prowadzących do zmniejszenia się zdolności ustroju do regeneracji i adaptacji. Starzenie wewnątrzpochodne (fizjologiczne) związane jest z genotypem i biegiem lat, oddziałuje jednakowo na wszystkie organy, natomiast starzenie zewnątrzpochodne (środowiskowe) wiąże się z fenotypem i postępuje na skutek styczności organizmu z czynnikami zewnętrznymi, sprzyjającymi starzenie się.

  1. Wiek – naturalne starzenie się prowadzi do rozrzedzenia włókien kolagenowych; Już od 30. roku życia gęstość kolagenu na cm2 skóry maleje corocznie o ok. 2 %.

  2. Zaburzenia gospodarki hormonalnej – Estrogeny to hormony odpowiedzialne za napięcie, nawodnienie i odżywienie skóry. Wpływają na produkcję kolagenu i elastyny czyli białek odpowiedzialnych za gęstość i napięcie skóry. Gdy ich poziom jest zachwiany skóra może ulegać ścieńczeniu w wyniku przybierania na wadze i mogą pojawić się rozstępy. Ogólny wygląd skóry zależy od androgenów- przy odpowiednio wysokim poziomie skóra wygląda gładko i zdrowo. Tyroksyna utrzymuje jej odżywienie i nawilżenie na odpowiednim poziomie- dzięki czemu skóra jest sprężona, zwarta i giętka. Gdy jest jej za mało możemy przybierać na wadzę i narzekać na nadmiernie suchą skórę i obrzęki.

  3. Zła dieta – uboga w jod, żelazo, witaminy B, naturalne antyoksydanty: witaminy z grupy A, C, E, koenzym Q10, beta-karoten, bioflawonoidy, jony metali przejściowych np. selen i cynk, nienasycone kwasy tłuszczowe Omega-3; niedostateczne nawadnianie organizmu; nadużywanie kofeiny, soli i alkoholu;

  4. Papierosy – palenie tytoniu znacznie odwadnia i wysusza skórę, umożliwiając pracę wolnym rodnikom, niszcząc witaminę C syntezującą kolagen. Ponadto wytwarza się mnóstwo substancji smolistych, powodujących większą podatność na zmarszczki, ponieważ nikotyna eliminuje włókna elastyczne, odpowiedzialne za sprężystość skóry. Mogą tworzyć się także zmiany nekrotyczne w komórkach skóry czyli martwicze, a tym samym nieodwracalne.

  5. Promienie UV – Promienie słoneczne penetrują naszą skórę i uwalniają więcej wolnych rodników uszkadzających niemal wszystkie składniki żywych tkanek i niszczących włókna kolagenowe, przyczyniając się do powstawania zmarszczek.

  6. Wysuszanie skóry – narażamy skórę na wysuszenie poprzez wiele codziennych czynników zewnętrznych i nawyków jak: przebywanie w klimatyzowanych i ogrzewanych pomieszczeniach, stosowanie kosmetyków na bazie alkoholu (przeciwtrądzikowe) czy detergentów (mydła), chlorowanej i twardej wody, uczęszczanie do solarium, nadmierną ekspozycję na słońcu bez zabezpieczenia skóry wysokimi filtrami, korzystaniem z sauny, przez mróz i wiatr, gorące kąpiele czy stosowanie retinoidów.

  7. Wahania wagi – szczególnie kobiece ciało narażone jest na utratę jędrności i elastyczności na skutek wahania wagi: całe życie na diecie i nigdy nie jesteśmy wystarczająco zadowolone z siebie. Tygodnie wyrzeczeń i ćwiczeń fizycznych, skok na wagę i… nic się nie zmieniło. Załamanie. Najczęściej potem następuje „kosztowanie życia i zajadanie problemu”, a na końcu wielki płacz. Nieregularna dieta jest najgorszą z możliwych, zaburza cały proces metabolizmu, po nagłej utracie wagi rozciągnięta skóra nie nadąża się obkurczać!


Przypisy:
“Elastyczność” Słownik Dermatologiczny Jean Civatte Editions CILF
“Kobiece HORMONY: estrogeny, progesteron, androgeny, prolaktyna, hormony tarczycy” J. Andrzejewska
„Jędrna i gładka skóra zależy od diety” D. Czapkowska|
„Starzenie skóry” http://www.zlotenici.eu/

Podziel się/Dodaj do ulubionych