Rodzaje cellulitu – Cellulit tłuszczowy, wodny, twardy

Rodzaje cellulitu - wodny, tłuszczowy, cyrkulacyjny, twardy

Cellulit cellulitowi nierówny i każdy jego rodzaj wymaga innego podejścia. Przed rozpoczęciem kuracji warto poznać rodzaje cellulitu, przeanalizować swoje nawyki, które bardzo często są jego przyczyną a w efekcie odpowiednio się przygotować do wizyty u specjalisty.

  1. Cellulit lipidowy (tłuszczowy) - jest wynikiem patologii metabolizmu tkanki tłuszczowej w głębokich warstwach skóry właściwej. Osłabienie tkanki łącznej prowadzi do przyrastania tkanki tłuszczowej poprzez magazynowanie energii oraz zbędnych produktów przemiany materii i toksyn. Tkanka tłuszczowa rozmieszcza się nierównomiernie, tworząc nieestetyczny defekt, ale ma postać luźną, miękką. Dotyczy głównie kobiet z nadwagą i otyłych.
  2. Cellulit obrzękowy (wodny) – powstaje na skutek patologicznej cyrkulacji krwi i chłonki, które nie odprowadzają toksyn z organizmu; jest wynikiem zatrzymywania się i gromadzenia wody w organizmie z powodu złych nawyków żywieniowych i zaburzeń gospodarki hormonalnej. Polega na przemieszczania się wody i tłuszczy w kierunku zewnętrznych warstw skóry. Dotyczy także kobiet szczupłych i aktywnych, a rozpoznać go można po możliwości odkształcenia ciała pod naciskiem.
  3. Cellulit cyrkulacyjny – jest połączeniem obu wyżej wymienionych struktur.
  4. Cellulit twardy(stały) – występuje najczęściej u osób młodych, nawet aktywnych i szczupłych. Ma postać twardych, zbitych i bolesnych zmian położonych płasko w obrębie tkanki podskórnej, a przesuwanie tkanek łatwiejsze jest w poziomie, często towarzyszą mu rozstępy. Skóra jest charakterystycznie szorstka, zbita i sucha. Przerośnięte komórki tkanki tłuszczowej widać jedynie po ściśnięciu skóry. Nieleczony może prowadzić do ciężkiej postaci- stanu zapalnego w tkankach podskórnych.
  5. Cellulit wiotki - występuje głównie u osób po 40. Roku życia na skutek obniżenia jędrności i elastyczności skóry wywołany zmniejszeniem produkcji kolagenu oraz wahaniami masy ciała- zmieniają się proporcje pomiędzy tkanką mięśniową a tkanką tłuszczową. Skóra jest luźna, dająca się ująć w fałdy, ale wyczuwalne są pod nią grudki i nierówności.
Podziel się/Dodaj do ulubionych